Jump to content

Zostań donatorem

Wyróżnij się na forum i wspomóż sieć!

Głosuj na nasze serwery

Pomóż nam stać się lepszym

Sign in to follow this  

Recommended Posts

image.png.2f1082f7ba051b5e188f26db6e9cb688.png

Akcja T4

Dziś poruszę temat Akcji T4 jaka wydarzyła się w latach 1939 - 1944, jednakże zanim o tym powiem chciałabym dodać kilka słów od siebie. Dzisiejszego dnia - 17 września - obchodzimy 81 rocznice odkąd ZSRR najechało na Polskę. Szczerze mówiąc to nigdy, ale to nigdy nie lubiłam historii, aczkolwiek dziś katecheta na lekcji religi rzucił pare słów kluczowych, które mnie zaciekawiły. Jest to jedna z tragedii jakiej doświadczyło pare tysięcy ludzi w czasach II wojny światowej od strony niemiec. 

Akcja T4 była pierwszym masowym mordem ludności dokonanych przez III Rzesze. Akcja ta była również nazywana eutanazją osób upośledzonych, stąd też mamy skrót E-Aktion. Sama akcja zyskała skrót T4 od skróu adresowego biura, który koordynował zbrodnie - Tiergartenstraße 4 w Berlinie. 

Dramat ten to nic innego jak program realizowany na rozkaz Adolfa Hitlera, który polegał na tym, aby "oczyścić naszą rasę". Mówiąc, że Hitler chciał "oczyścić naszą rasę" mam tu na myśli, że chciał on zabić wszystkie osoby, których życie było jego zdaniem - nic nie warte. W szpitalach psychiatrycznych każdy lekarz czy też dyrektor placówki miał za obowiązek zrobienia listy pacjentów, którzy cierpieli na choroby psychiczne takie jak depresja, schizofrenia, otępienia, pląsawicy Huntingtona czy też niektórych rodzaju padaczek. W skład tych osób wchodzili również ludzie, którzy siedzieli w zakładach opiekuńczych ponad 5 lat oraz osoby niepoczytalne. Według nich słabe jednostki musiały po prostu stąd odejść, odejść ze świata żywych.

Jednym z takich szpitali był szpital psychiatryczny na Srebrzysku w Gdańsku - właśnie przez ten szpital katecheta nam postanowił skupić się na tym wydarzeniu. Głównie dzieci, ale i osoby dorosłe z tego szpitala transportowano do szpitala w Kocborowie - gdzie byli zabijani. Jednak nie ma dowodów na to, że w Srebrzysku, na miejscu zabijano pacjentów.

Gdy w czasie wojny w szpitalach psychiatrycznych zaczęły zachodzić pewne zmiany - wszystko się zmieniło. Placówki już nie były placówkami gdzie pacjenci czuli się bezpiecznie, a ich leczenie i dobro przestaje być priorytetem. W nich zaczęły się totalne rzeźnie.

240px-Bundesarchiv_Bild_152-04-28%2C_Heilanstalt_Sch%C3%B6nbrunn%2C_Kinder.jpg

Rozstrzeliwywani, gazowani, usypiani - po prostu uśmiercani.

Pacjenci na początku byli rozstrzeliwywani, bądź otruwani, natomiast później stali się oni swego rodzaju królikami doświadczalnymi, na których wyprobówywano metody zabijania. Ludzie Ci byli jako pierwsi gazowani, a gdy uznano te metode za skuteczną - przeniesli ją do obozów koncentracyjnych. 30 listopada 1942 roku nakazano nawet głodzenie chorych w zakładach psychiatrycznych. Ponoć poźniej byli oni uśmiercani za pomocą morfiny.

Taki dosyć krótki artykuł, aczkolwiek moim zdaniem rzecz, którą poruszyłam jest rzeczą dosyć ważną, o której nie wszyscy może mieli pojęcie, chociaż mogę się też mylić, nie mam pojęcia czy kiedykolwiek uczyli o tym na historii, nigdy jej nie lubiłam i nie słuchałam na niej, aczkolwiek mimo to, nawet jeśli to gdzieś było i może się wydawać w jakimś stopniu rzeczą oczywistą - w końcu to historia, przecież tyle powinniśmy znać z niej :wesmart: - to bardzo nabrałam chęci na napisanie czegoś takiego. Mam nadzieję, że artykuł się spodobał, a źródła pozostawiam na dole.

- ? - ŹRÓDŁO  - ? - - ? - ŹRÓDŁO - ? - - ? - ŹRÓDŁO - ? - - ? - ŹRÓDŁO - ? -

Edited by `Slodka Cpunka
  • Piwerko 1

Guest

Bardzo ciekawy i dobrze opisany / rozpisany artykuł! Zrobiłaś kawał dobrej roboty oby tak dalej🤪

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...